ŻYLAKI- JAK JE LECZYĆ


Żylaki to zdecydowana przypadłość kobiet.
Szpecą nam nogi, nie lubimy ich wtedy pokazywać chodząc całe lato w spodniach.
Możemy dostać je w spadku po rodzicach,
dziadkach, pradziadkach lub sami na nie "zapracować".
W moim przypadku obie przyczyny się skumulowały i efekt był jaki był.
Genetycznie przekazała mi je w spadku babcia, do tego doszły 3 ciąże, gorące kąpiele, trochę opalania, za mało ruchu i efekt gotowy. Nie myślcie, że jest to choroba osób starszych. Coraz więcej młodych dziewczyn nawet 20-letnich ma ten problem.

Jak powstają żylaki:
Każda żyła posiada zastawki zapobiegające cofaniu się krwi. W przypadku żylaków dochodzi do uszkodzenia tych zastawek i krew zaczyna się cofać. Wzrasta ciśnienie krwi, która coraz silniej naciska na ściany żył, które się rozciągają. Powstaje w ten sposób widoczny przez skórę niebieski (niedotleniona krew) często pokręcony żylak.

 Jakie objawy powinny nas zaniepokoić:
-wieczorem odczuwasz że twoje nogi są ciężkie i zmęczone
-opuchlizna wokół kostek
-ból w nogach szczególnie gdy pracujesz przez wiele godzin w jednej pozycji (siedząc lub stojąc)
-pojawiające się pajączki na nogach
-skurcze nóg

 Warto się wtedy wybrać do lekarza, który wykona kilka potwierdzających lub wykluczających diagnozę badań:
*ogólne oględziny lekarskie- lekarz ogląda nogi, zwraca uwagę na obrzęki, przebarwienia, zgrubienia, ciepłotę
*próba opaskowa- pacjent leży z nogą do góry, lekarz masuje nogę w stronę brzuch, zakłada na udo opaskę uciskową, pacjent wstaje (żylaków brak), zdjęcie opaski i żylaki znów stają się widoczne, świadczy to o wydolności zastawek żylnich.
*USG dopplerowskie- bardzo precyzyjne badanie mówiące o stanie żył powierzchniowych i głębokich. Lekarz ocenia stan zastawek oraz sprawdza czy nie ma zakrzepów. Wykonuje się je w pozycji siedzącej, leżącej lub stojącej. Kompletnie bezbolesne.

 Jesteśmy już po wizycie. Lekarz zasugerował nam zabieg usunięcia żylaków.
Co dalej? Jaki zabieg będzie dla nas odpowiedni i co najważniejsze najmniej bolesny.
Opcji mamy kilka:
1. Stripping- polega na operacyjnym usunięciu głównego pnia żylnego wraz z gałęziami żylnymi. Chirurg wykonuje dwa 2-cm nacięcia w kostce i w pachwinie. Od strony kostki wprowadza się stripper i jednym "szarpnięciem" wydobywa się pień główny. Aby wydobyć gałęzie żylne trzeba zrobić kilka kolejnych nacięć wzdłuż żyły. Zabieg moim zdaniem nieprzyjemny, bolesny i pozostawiający blizny (wiem bo w kilkunastu takich zabiegach asystowałam jako pielęgniarka anestezjologiczna).

2. Miniflebektomia- zabieg podobny do strippingu, różni się tym, że pień żylny usuwa się odcinkami. Wzdłuż żyły chirurg wykonuje kilka małych nacięć i przy pomocy specjalnego narzędzia wydobywa poszczególne fragmenty żylne.
Można ją wykonać w znieczuleniu miejscowym i pacjent szybko wraca do domu.
Dla mnie ta opcja również nie brzmi zachęcająco

3. Kriostripping- kolejna inwazyjna metoda. Wzdłuż pnia żylnego wykonuje się kilka małych nacięć przez które wprowadza się sondę pokrytą złotem. Podawany jest przez nią podtlenek azotu, który schładza żyłę, ta przykleja się do sondy i zostaje wyciągnięta na zewnątrz. Powtarza się całą procedurę przez każde wcześniej wykonane nacięcie.

4. Skleroterapia- jest to nieoperacyjna metoda leczenia żylaków. Do żyły chirurg wstrzykuje specjalny środek, który ma za zadanie spowodować zrośnięcie jej ścian. Krew znajduje sobie krążenie oboczne. Do 2 tygodni należy nosić opatrunek uciskowy.

5. Laserowe usuwanie żylaków (metoda EVLT)- przy pomocy USG chirurg nakłuwa żyłę wprowadzając do niej cewnik i światłowód. Promień lasera obkurcza oraz zamyka całkowicie żyłę. Przez kilka dni trzeba nosić specjalne pończochy.

6. Leczenie żylaków parą wodną (metoda SVS)- jest to jedna z najnowszych metod stosowana w 12 krajach europejskich w tym od niedawna w Polsce.
Pacjent zgłasza się 15 minut przed zabiegiem, wykonywane jest USG Dopplerowskie, otrzymuje znieczulenie miejscowe. Następnie żylaki zostają dokładnie obrysowane a lekarz wprowadza do żyły wenflony przez które wprowadza się cewniki. Dzięki nim do naczynia można wprowadzić mikrodrgania pary wodnej, która powoduje zamknięcie żylaka. Przez tydzień należy nosić specjalne pończochy a pacjent bardzo szybko wraca do normalnego życia.
Dzięki tej metodzie można usunąć wszystkie niedoskonałości za jednym razem.
Więcej informacji znajdziecie w tym artykule:
https://www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/leczenie-zylakow-nog-para-wodna-metoda-svs/

Jak zatem zapobiegać powstawaniu żylaków:
-prowadzić ruchliwy tryb życia (spacery, sport)
-w czasie siedzenia nie zakładać nogi na nogę (utrudniony jest wtedy odpływ krwi)
-unikać zbyt obcisłych spodni, skarpet, wysokich obcasów
-unikanie zbyt wysokiej temperatury (gorące kąpiele, sauna, opalanie, depilacja gorącym woskiem)
-kontrola wagi
-uważać na przyjmowane hormony

Etykiety: