PIERWSZA POMOC

W końcu udało mi się zrealizować temat pierwszej pomocy. Ponieważ sprawa jest mi dosyć bliska starałam się powiedzieć i pokazać dziewczynkom jak najwięcej. Kilka miesiecy temu obie były obecne na kursie pierwszej pomocy, który był organizowany dla rodzin w trakcie pewnego fun day-a. Byłam bardzo mile zaskoczona, że az tyle zapamiętały, więc nasze zabawy były tylko wesołym przypomnieniem.
Mówiłyśmy o tym co zrobić gdy dojdzie do:
-krwawienia z nosa
-skaleczenia
-oparzenia
-zadławienia
-zatrucia
-ciała obcego w oku
-złamania (zakładałyśmy temblak)
-urazu głowy
Natomiast bardzo szczegółowo potraktowałam stan nieprzytomności. W punktach wyglądało to mniej więcej tak:
1. Sprawdź czy ty i osoba poszkodowana jesteście bezpieczni (czyli czy ulicą nie nadjeżdza auto, czy nie ma ostrych narzędzi, szkła, ognia, kabli itp.)
2. Wołaj o pomoc
3. Sprawdzenie przytomności (potrząsanie ramienia i pytania o to co się stało, czy potrzebuje pomocy)
4. Wzywanie pomocy(nr.tel 112, szczegółowo omówiłyśmy co należy powiedzieć: podać imie i nazwisko, adres gdzie sie jest, czy osoba jest przytomna, co się stało)
5. Sprawdzanie oddechu: połóż jedną rękę na czole, drugą na brodzie i delikatnie odchyl głowę do tyłu, przybliż swój policzek i ucho do ust i nosa, staraj się wyczuć lub usłyszeć oddech, obserwuj klatkę piersiową czy się unosi, policz do 10.


6. Pozycja boczna ustalona- w tej pozycji układa się osobę która oddycha, co 2 minuty sprawdzaj czy oddycha nadal
7. Oddech ratownicze- odchyl głowę do tyłu, dwoma palcami zatkaj nos, weź głęboki oddech i obejmij ustami usta poszkodowanego, delikatnie wdmuchnij powietrze, powinna się unieść klatka piersiowa, wdech wykonaj dwukrotnie.
8. Uciskanie klatki piersiowej- ułóż ręce na środku klatki piersiowej, wyprostuj łokcie i nachyl się, uciskaj 30 razy dosyć mocno, następnie powtórz 2 wdech i 30 uciśnięć.

Na koniec układanka:
Bawiłyśmy się też w bandażowanie. Było bardzo wesoło. Wiktorii szło dosyć sprawnie (kto wie może kiedyś...) ale bandażowanie ręki czy nogi znudziło jej się dosyć szybko i postanowiła zabandażować młodszej siostrze głowęEtykiety: